7 cele mai frecvente intrebari la interviul de angajare si exemple de raspuns

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
7 cele mai frecvente intrebari la interviul de angajare si exemple de raspuns
7 cele mai frecvente intrebari la interviul de angajare si exemple de raspuns
de Magda Florea la 20 Iul. 2024 Exclusiv
Urmareste-ne pe Google News
interviu de angajareinterviurirecrutare

Interviul de angajare este un moment crucial in procesul de recrutare, unde ai oportunitatea de a-ti demonstra abilitatile, experienta si potrivirea pentru rolul respectiv. In aceasta etapa, este esential sa fii pregatit pentru intrebarile frecvente care pot aparea. 
 


 

1. Povesteste-mi despre tine

 
Aceasta intrebare serveste ca o introducere in discutie si iti ofera sansa sa faci o prima impresie pozitiva. Este important sa raspunzi la aceasta intrebare intr-un mod care sa sublinieze relevanta experientei tale pentru pozitia pentru care aplici. Incepe cu o scurta prezentare generala a parcursului tau profesional, evidentiind aspectele care sunt cele mai relevante pentru rolul respectiv. Poti mentiona realizarile cheie, abilitatile si motivatia ta pentru a aplica pentru acel post.
 
  • Exemple de raspuns:
 
Am lucrat in domeniul marketingului timp de cinci ani, unde am gestionat campanii de promovare si am coordonat echipe. Recent, am terminat un proiect de succes care a crescut vizibilitatea brandului cu 30%. Sunt foarte pasionat de utilizarea strategiilor inovatoare pentru a atinge obiectivele de marketing si cred ca experienta mea se potriveste perfect cu cerintele acestui rol.
 

2. Care sunt punctele tale forte si punctele tale slabe?

 
Aceasta intrebare are scopul de a evalua autocunoasterea si onestitatea ta. Atunci cand vorbesc despre punctele tale forte, ar trebui sa alegi aspecte care sunt direct legate de cerintele postului si sa oferi exemple concrete care sa le sustina. In ceea ce priveste punctele tale slabe, este important sa arati ca esti constient de acestea si ca lucrezi la imbunatatirea lor. Evita sa alegi slabiciuni care ar putea afecta serios performanta in rolul respectiv.
 
  • Exemple de raspuns:
 
Unul dintre punctele mele forte este abilitatea de a rezolva probleme complexe. Intr-un proiect anterior, am reusit sa identific si sa rezolv o problema majora de proces care a imbunatatit eficienta echipei cu 20%. Un punct slab pe care il recunosc este tendinta de a lua prea multe sarcini deodata, ceea ce uneori ma face sa ma simt coplesit. Lucrez la acest aspect prin stabilirea unor prioritati clare si prin delegarea sarcinilor atunci cand este necesar.
 

3. De ce vrei sa lucrezi pentru aceasta companie?

 
Aceasta intrebare vizeaza motivul pentru care esti interesat de pozitia respectiva si daca ai facut o cercetare adecvata despre companie. Este important sa arati ca ai inteles valorile si obiectivele companiei si ca aceste aspecte se aliniaza cu aspiratiile tale profesionale. Poti mentiona proiecte recente ale companiei, cultura organizationala sau oportunitatile de dezvoltare profesionala care te atrag.
 
  • Exemple de raspuns:
 
Am fost impresionat de angajamentul companiei fata de inovatie si sustenabilitate. Proiectele recente legate de dezvoltarea de solutii ecologice se aliniaza perfect cu valorile mele personale si profesionale. Cred ca pot contribui la aceste initiative cu experienta mea in dezvoltarea de strategii sustenabile si sunt entuziasmat de oportunitatea de a face parte dintr-o echipa care are un impact pozitiv asupra mediului.
 

4. Unde te vezi peste cinci ani?

 
Aceasta intrebare testeaza planificarea ta pe termen lung si daca viziunea ta se potriveste cu directia in care compania se indreapta. Este important sa arati ca ai obiective de cariera clare si realiste, dar si ca esti flexibil si deschis la oportunitatile care pot aparea in cadrul companiei. Demonstreaza ca ai o viziune strategica si ca esti motivat sa cresti si sa te dezvolti profesional.
 
  • Exemple de raspuns:
 
Peste cinci ani, ma vad intr-o pozitie de conducere in cadrul departamentului de marketing, conducand echipe si dezvoltand strategii inovatoare pentru brand. In acelasi timp, as dori sa continui sa invat si sa ma dezvolt profesional, fiind deschis la oportunitatile de avansare si noi provocari care pot aparea in cadrul companiei.
 

5. Cum gestionezi conflictele la locul de munca?

 
Aceasta intrebare iti ofera oportunitatea de a demonstra abilitati de rezolvare a conflictelor si competente interumane. Este important sa oferi exemple concrete de situatii in care ai reusit sa rezolvi conflicte intr-un mod constructiv si sa evidentiezi abilitatile tale de comunicare si negociere.
 
  • Exemple de raspuns:
 
Cand se ivesc conflicte la locul de munca, prefer sa abordez situatia prin comunicare deschisa si ascultare activa. De exemplu, intr-un proiect anterior, am avut un dezacord cu un coleg privind abordarea unei campanii. Am organizat o intalnire pentru a discuta punctele de vedere si am gasit o solutie de compromis care a imbunatatit rezultatele campaniei si relatia noastra de lucru.
 

6. De ce ai plecat de la locul de munca anterior?

 
Aceasta intrebare este menita sa evalueze motivele pentru schimbarea locului de munca si daca acestea sunt in concordanta cu valorile si obiectivele companiei pentru care aplici. Este important sa raspunzi intr-un mod pozitiv si sa te concentrezi pe aspectele de invatare si dezvoltare, evitand sa critici angajatorul anterior.
 
  • Exemple de raspuns:
 
Am decis sa plec de la locul meu anterior deoarece am simtit ca am ajuns intr-un punct in care nu mai aveam oportunitati de dezvoltare profesionala. Sunt dornic sa gasesc un rol care sa imi permita sa folosesc si sa imi dezvolt abilitatile intr-un mod mai extins. Cred ca aceasta pozitie ofera oportunitatile si provocarile pe care le caut.
 

7. Cum abordezi sarcinile dificile sau provocatoare?

 
Aceasta intrebare testeaza rezilienta si abordarea ta fata de provocari. Este important sa arati ca ai o atitudine proactiva si ca ai strategii eficiente pentru a face fata sarcinilor dificile. Exemplifica modul in care ai gestionat sarcini dificile in trecut si cum ai reusit sa gasesti solutii.
 
Exemple de raspuns:
 
Cand ma confrunt cu sarcini dificile, imi place sa descompun problema in pasi mai mici si sa identific solutiile posibile. De exemplu, intr-un proiect complex, am intampinat o serie de probleme tehnice. Am organizat sesiuni de brainstorming cu echipa, am cautat solutii inovatoare si am reusit sa finalizam proiectul cu succes inainte de termen.
 
Sursa foto: freepik.com
 
Senior Editor Manager.ro

Ultimele NOUTATI

Amenda rovinieta 2024 poate fi fentata. Cum scapi de ea, chiar daca ai fost filmat de camera
Noutati auto 2024 - stiri din domeniul auto

Amenda rovinieta 2024 poate fi fentata. Cum scapi de ea, chiar daca ai fost filmat de camera

today07 Sep. 2024
Cat de greu e sa-ti deschizi PROPRIA AFACERE in Romania si la ce sa fii atent, fie ca vrei restaurat, coafor sau service auto
Companii

Cat de greu e sa-ti deschizi PROPRIA AFACERE in Romania si la ce sa fii atent, fie ca vrei restaurat, coafor sau service auto

today07 Sep. 2024
Avantajele Retelei de Policlinici Enayati Medical City pentru Abonati
Sanatate

Avantajele Retelei de Policlinici Enayati Medical City pentru Abonati

today07 Sep. 2024
Ai un job stresant? Ce sa faci in ziua de vineri, ca sa te deconectezi de la munca pana luni
Companii

Ai un job stresant? Ce sa faci in ziua de vineri, ca sa te deconectezi de la munca pana luni

today06 Sep. 2024
De ce ti se incalzeste laptopul si cum sa il racesti eficient
Stiri IT 2022, Tenhologie si Gadgeturi, Telefoane Mobile

De ce ti se incalzeste laptopul si cum sa il racesti eficient

today06 Sep. 2024
Muncesc de nevoie. De ce ajung angajatii tai tristi si demotivati la locul de munca?
Companii

Muncesc de nevoie. De ce ajung angajatii tai tristi si demotivati la locul de munca?

today06 Sep. 2024
Preturile locuintelor in cartierul de lux al Capitalei au explodat. In Baneasca platesti azi 2.340 euro/mp util, fata de 1.545 euro/mp util in urma cu 5 ani
Imobiliare

Preturile locuintelor in cartierul de lux al Capitalei au explodat. In Baneasca platesti azi 2.340 euro/mp util, fata de 1.545 euro/mp util in urma cu 5 ani

today06 Sep. 2024
Preturi prea mari la apartamente? Afla cum sa evaluezi corect pretul unei locuinte, inainte de a sari cu banii
Imobiliare

Preturi prea mari la apartamente? Afla cum sa evaluezi corect pretul unei locuinte, inainte de a sari cu banii

today06 Sep. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform cuRegulamentul UE 679/2016
Audit gratuit - Gazduire web 12 luni cadou - Fokus Digital Services

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Avantajele Retelei de Policlinici Enayati Medical City pentru Abonati
Sanatate

Avantajele Retelei de Policlinici Enayati Medical City pentru Abonati

today07 Sep. 2024
Ai un job stresant? Ce sa faci in ziua de vineri, ca sa te deconectezi de la munca pana luni
Companii

Ai un job stresant? Ce sa faci in ziua de vineri, ca sa te deconectezi de la munca pana luni

today06 Sep. 2024
De ce ti se incalzeste laptopul si cum sa il racesti eficient
Stiri IT 2022, Tenhologie si Gadgeturi,...

De ce ti se incalzeste laptopul si cum sa il racesti eficient

today06 Sep. 2024
Muncesc de nevoie. De ce ajung angajatii tai tristi si demotivati la locul de munca?
Companii

Muncesc de nevoie. De ce ajung angajatii tai tristi si demotivati la locul de munca?

today06 Sep. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform cu Regulamentului UE 679/2016
x